top of page

מחקר

 

ד"ר אפריים צור, חוקר קליני ראשי של בונוס ביוגרופ בתחום פנים ולסתות וגולגולת.

מבצע את המחקר הקליני ומנתח בפועל של המחקר.

 

בונוס ביוגרופ (TASE: BONS), היא חברת ביוטכנולוגיה המפתחת טכנולוגיה חדשנית וייחודית לגידול שתלי עצם לצרכים רפואיים. שתלי העצם מיוצרים מתאים המופקים מדגימה של רקמת שומן הנלקחת מהחולה ("רקמה עצמית") בדרך פשוטה וקלה. גידול שתלי העצם מחוץ לגוף החולה מאפשר ייצור של שתלים זמינים, על פי דרישה. טכנולוגיה זו מאפשרת השתלת עצם יעילה למגוון צרכים רפואיים במקרים בהם קיים חסר ברקמת עצם כתוצאה מתאונה, גידול סרטני או מחלת עצם ניוונית.

           

בונוס ביוגרופ שואפת למיסחור טכנולוגיה של ריפוי תאי, המבוססת על מחקר של למעלה מעשר שנים בתחום התחדשות העצם. את המחקר מוביל ד"ר שי מרצקי, לשעבר המייסד, המנכ"ל והמנהל המדעי של חברת פלוריסטם תרפואטיקה,(NASDAQ: PSTI; TASE :PSTI.TA) בשיתוף פעולה עם מדענים מובילים מהטכניון, מכון וייצמן, המרכז הרפואי רמב"ם וממוסדות אקדמיים ורפואיים נוספים.           

הטכנולוגיה הייחודית של בונוס ביוגרופ, מספקת פתרון לבעיה הביולוגית העיקרית המעכבת את השימוש הרחב בהשתלות עצם, ומקנה לחברה יתרון תחרותי בתחום. כיום, הטיפול המקובל להשתלת העצם, ומיושם בכ- 40% מחסרי העצם, מבוסס על השתלה עצמית, בה נעשה שימוש בעצם אשר נקצרה מהמטופל לצורך ההשתלה. הטיפול הנוכחי סובל מחסרונות רבים: בחלק ניכר מהמקרים, זקוק החולה לרקמת עצם בכמות שאיננה ניתנת להשגה או שאיכותה ירודה. תהליך קצירת העצם מהמטופל לשם ההשתלה, גורם לכאב כרוני, אי נוחות ובעיות ניידות. כמו כן, נפגעים חוזק העצם ואיכותה באזור הקצירה. חסרונות משמעותיים אלו מגבילים את השימוש בגישה רפואית זו. בנוסף, זמן ההחלמה, לאחר ניתוח שכזה, הינו ארוך יחסית, תוצאותיו אינן מובהקות ותלויות במידה רבה מאוד במצב העצם באזור הקצירה ובמיומנות המנתח.

             

כל המכשולים הללו, יוצרים צורך דחוף בפיתוח פתרון ישים ויעיל יותר בשוק שתלי ותחליפי העצם, המוערך בלמעלה משני מיליארד דולר לשנה. השוק כולל טיפול בחסרי עצם שונים, לרבות: דלקות מפרקים המלוות באובדן עצם, וסוגים שונים של טראומות, וחסרי עצם, דוגמת שברים בעצם הירך, פגיעות בברכיים וכדומה. כיום, מבוצעות בכל שנה מעל מיליון פרוצדורות של השתלות להשלמת חסר עצם, בכל העולם.

 

בונוס ביוגרופ, פיתחה שיטה ייחודית לגידול תרביות עצם תלת ממדיות, המשמשות לבניית שתלי עצם המורכבים ממספר סוגי תאים. אוכלוסיית התאים המרכיבים את השתל הינה הטרוגנית וכוללת, בין היתר, תאי עצם, תאי גזע בוגרים, תאים האחראים על ייצור כלי דם ותאים האחראים על התחדשות העצם. כל זאת, לשם יצירת שתלים הבנויים מרקמת עצם זהה לרקמה הפיזיולוגית של המטופל ובעלת יכולת התחדשות והתמיינות. שתלי העצם הביולוגיים שפותחו מוגנים במספר פטנטים ומקנים לחברה חופש פעולה נרחב בתחום זה. בבסיס טכנולוגיית הריפוי שפיתחה בונוס ביוגרופ, עומד השימוש בפיגום או במטריצה תלת ממדיים, בהם נזרעים וגדלים התאים הדרושים לגידול עצם תלת ממדית.

 

העצם המתקבלת בסופו של תהליך הגידול, היא עצם עצמית, אשר גודלה מתאיו של המטופל (עצם אוטולוגית), ולפיכך היא נקלטת בגופו של המטופל, ללא כל סכנת דחייה. הרופא המטפל מקבל שתל מותאם, חזק וייחודי לטיפול במגוון רחב של חסרי עצם ומחלות שלד ומפרקים, והמטופל אינו מסתכן בדחיית השתל ובכשלים כירורגיים הנובעים מדחייה זו. שתל העצם, המתקבל בתהליך ייחודי זה, יכול להיקלט ע"י המטופל טוב יותר ומהר יותר, בהשוואה לשיטות הטיפוליות הקיימות, מעבר לכך, הטכנולוגיה שפותחה מאפשרת את ייצור שתל העצם במבנה המרחבי המדויק הדרוש, על פי ממדי ותצורת חסר העצם הקיים אצל המטופל. יכולת ייחודית זו, מאפשרת לייצר מכל מטופל, שתל עצם ביולוגי המתאים לחסר הייחודי שלו, על פי דרישה, בצורה מלאה ובטוחה לשימוש. שתל עצם זה מספק תוצאות קליניות טובות יותר בהשוואה לכל פתרון אלטרנטיבי.

 

באפריל 2014 בונוס ביוגרופ השיקה ניסוי קליני לריפוי חסרים בעצמות הלסת העליונות והתחתונות, באמצעות הזרקת שתל עצם חי, המורכב מתאים שנלקחו מרקמת שומן של המטופל. מטרת הניסוי הקליני היא הוכחת הבטיחות והיעילות של שתלי העצם המיוצרים בחברה.

 

 שתלי העצם הייחודיים מיוצרים במתקני היצור הקיימים בחברת בונוס במת"ם בחיפה. מתקני הייצור וכל הפעילות הקלינית של החברה משלב הפיתוח, הייצור, בקרת איכות ואספקת המוצר נעשים בתנאי Good Manufacturing Practice ועומדים בתקנים מחמירים של GMP וכן ISO-9001.

  

לסיכום, בונוס ביוגרופ מפתחת טכנולוגיה ייחודית לגידול שתלים הבנויים מרקמת עצם זהה לרקמה הפיזיולוגית של המטופל. הצוות המדעי והרפואי של בונוס ביוגרופ, הצליח לפתח ייצור תרביות תאים תלת ממדיות צפופות, הדרושות לשם בניית עצמות לצרכים קליניים. טכנולוגיית ייצור שתלי העצם מבוססת על שיטות ייחודיות להפרדה, שילוב וגידול של תאים, ומוגנת בפטנטים המכסים את תחום גידול תרביות תלת ממדיות של רקמות עצם וסחוס לצרכים רפואיים. בנוסף, לבונוס ביוגרופ יכולות ייחודיות, במגוון תחומים משיקים, לרבות בניית פיגומים מתכלים, הנדסת רקמות, הנדסת ביוריאקטורים, שליטה במנגנונים הביולוגיים הרלוונטיים לריבוי והתמיינות של אוכלוסיות התאים הרצויות, התחדשות עצם, רפואה דנטלית, רפואת פה ולסת וכירורגיה אורתופדית.

bottom of page